Haber

Ege 78’liler Derneği’nden ‘Bülent Ecevit’ tepkisi: Kabul etmiyoruz

İZMİR –Ege 78’liler Dayanışma ve Demokrasi Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bülent Ecevit anısına düzenlediği “gazetecilik”, “siyaset”, “şiir” ve “barış” dallarında düzenleyeceği yarışma ile “Bülent Ecevit” hakkında yazılı açıklama yaptı. Ödül töreni 11 Mart 2023 tarihinde yapılacak.

“Bu suça ortak olmayın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e Açık Mektup” başlıklı açıklamada, 22 yıl önce 19 Aralık 2000’de bastırılmak üzere başlatılan “Hayata Dönüş” operasyonunda yer aldığı belirtildi. F tipi hapishane sistemine ve tecride karşı açlık grevi ve ölüm orucu. Cezaevlerinde 30’dan fazla kişinin öldürüldüğü hatırlatıldı.

‘İSMİ BARIŞLA BİRLEŞEMEZ’

“Tarihe yazılan notlardan biri de Başbakan Yardımcısı Erbakan’ın bu operasyona karşı olmasına rağmen Ecevit’in bu konuda ısrarlı olduğu ve geri adım atmadığıdır.”

“Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, ‘Cezaevlerini kontrol etmezsek IMF programlarını uygulayamayız’ demiş ve IMF programları adı altında 30 mahpusun ölümü 100’den fazla kişiyi geri dönüşü olmayan sakatlığa neden olmuştur. Hayata Dönüş Harekatı’na ilişkin Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Daire Başkanı Ali Aydın yaptığı açıklamada, harekatın devletin bekası için elzem olduğunu belirterek, “Kılıcınız keskin olsun” temennisinde bulundu. Bu katliamla birlikte Bülent Ecevit’in adı tarihimize insan hatasıyla özdeşleşmiştir. Hal böyleyken İzmir Büyükşehir Belediyesi Bülent Ecevit adına barış, şiir, siyaset ve gazetecilik alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. “Onun adına yarışma düzenlenmesini asla tasvip etmiyoruz. Şehrimizde böyle bir rezaleti kabul etmiyoruz. Onlarca insanın katilinin adı barışla yan yana gelemez.”

‘İZMİR HALKI BU SUÇA ORTAK OLMAMALI’

Bergama’daki çalışmalar sonucunda Bülent Ecevit hükümetinin Danıştay 6’ncı Dairesi’nin 13 Mayıs 1997’de siyanür liçi ile altın madenciliğinin durdurulmasına ilişkin kararını görmezden geldiği hatırlatılan açıklamada, “Dolayısıyla Bülent Ecevit hem insan, hem doğa, hem de çevre katili”İzmir Büyükşehir Belediyesi hatalarını düzeltmeli ve söz konusu yarışmaları iptal etmelidir. İzmir halkı bu suça ortak olmamalıdır” denildi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu