Haber

ABD Eczaneleri ‘Üçlü Salgın’ Ortasında Çocuk İlaçlarının Satışını Sınırlıyor

7 Aralık 2022, New York City’deki bir dükkanın ilaç bölümünde soğuk algınlığı ve grip ilaçları az görünüyor. (Fotoğraf: Michael Nagle/Xinhua)

Amerikan eczane zinciri CVS, çocuklar için hem şahsen hem de çevrimiçi olarak iki ağrı kesici ürünün satın alınmasını kısıtladığını duyurdu. Walgreens eczane zinciri ayrıca altı adet tezgah üstü ateş düşürücünün tek seferlik çevrimiçi satın alımını da durdurdu.

LOS ANGELES, 20 Aralık (Xinhua) — ABD’de kış aylarında solunum yolu virüslerinin “üçlü salgını” devam ederken, Amerikan CVS ve Walgreens eczane zincirleri çocuklar için ağrı kesici ve ateş düşürücü alımını sınırlıyor.

CVS, çocuklar için elden ve çevrimiçi olarak iki ağrı kesici ilacın satın alınmasını kısıtladığına dair yazılı bir açıklama yaptı.

Walgreens eczane zinciri ayrıca altı adet tezgah üstü ateş düşürücünün tek seferlik çevrimiçi satın alımını da durdurdu.

Walgreens yaptığı yazılı açıklamada, “Artan talep ve çeşitli tedarik zorlukları nedeniyle, reçetesiz satılan pediatrik ateş düşürücü ürünler ülke çapında kısıtlanıyor.”

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı sözcüsü, ajansın hızla artan uyuşturucu talebini takip ettiğini söyledi.

ABD Tüketici Sağlığı Derneği, pediatrik ağrı kesici satışlarının geçen yılın bu dönemine göre yüzde 65 arttığını söyledi.

Ülkede küçük çocuklar arasında Covid-19, grip ve solunum sinsityal virüsü dahil olmak üzere solunum yolu hastalıklarında hızlı bir artış olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu