Haber

İngiltere Başbakanı Sunak: Göçmenleri gemiye almaya kararlı

ingiliz Başbakan Rishi Sunağı, ülkedeki otellerde tutulan düzensiz göçmenlerin barınak gemilerine taşınması sürecinde kararlı olduklarını söyledi.

Başbakan Sunak, Bibby StokholmTıbbi akciğer hastalığına neden olan lejyonella bakterisinin varlığı nedeniyle gemisinin boşaltılmasıyla ilgili olarak, mültecilerin güvenliği ve refahı için tüm testlerin yapılması gerektiğini söyledi.

‘İngiliz vergi mükellefleri günde 5-6 milyon sterlin alıyor’

Gemi seçeneğinin otellere göre daha az maliyetli olduğunu belirten Sunak, ” “İngiliz vergi mükellefleri, yasadışı göçmenleri ülkenin dört bir yanındaki otellerde barındırmak için günde 5-6 milyon sterlin ödüyor” dedi.ed.

Otellerde kalan mültecilerin bölge halkı üzerinde de baskı oluşturduğunu ifade eden Sunak, şunları kaydetti: “Alternatifler bulmalıyız ve sığınma gemisi bunlardan biri. Bu yüzden kendimizi ona adadık.”dedi.

İngiltere, otellerde tutulan düzensiz göçmenleri ekonomiye etkilerini azaltmak için alternatif destinasyonlara taşıma kararı doğrultusunda 7 Ağustos’ta Bibby Stockholm gemisine aktarmalara başladı.

İngiltere’nin ilk etapta 39 göçmen getiren gemiye yaşları 18-65 arasında değişen 500 erkek göçmen taşıma planı, gemide lejyonella bakterisinin bulunmasıyla sekteye uğradı.

Demirli limanında ilk göçmenleri 3 hafta sonra ağırlamaya başlayan Bibby Stockholm, mültecilerin gelişinden 4 gün sonra tahliye edildi.

Sağlık Bakanlığı, otellere geri taşınan sığınmacılarda şu ana kadar bakterinin neden olduğu Lejyoner hastalığı belirtilerinin görülmediğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu