Haber

Fox News, 2020 seçim sonuçlarını karalamakla suçladığı firmaya tazminat ödeyecek

YENİ Amerikan haber kanalı Fox News, ABD’de 2020 başkanlık seçimleri sırasında seçim sonuçlarına ilişkin bilgileri gizlediği yönündeki haberleri nedeniyle dava açtığı şirketle anlaşmaya vardı.

Fox News’in milyonlarca oylamada eski ABD Başkanı Donald Trump’a karşı oynadığını iddia ettiği Dominion Voting Systems Inc’e tazminat ödemeyi kabul etti.

Dominion firmasının avukatı tarafından yapılan açıklamada Fox News’in 787 milyon dolardan fazla bir meblağ ödeyeceği bildirildi.

Dalaware eyaletinde açılan davada, Dominion Voting Systems Inc. adlı oylama sistemleri üreticisi Fox News adlı şirketin, seçim sonuçları hakkında hile yaptığı ve “haber niteliği taşıdığı için yanlış bilgi yayımlamak, yalan olduğunu bildiği halde”

Dava dosyasında eski Fox üreticisi Maria Bartiromo’nun eski ABD Başkanı Trump’ın avukatları Rudy Giuliani ve Sidney Powell’ın ses kayıtlarına sahip olduğu ve Dominion şirketinin Fox yönetimini bu delilleri saklamakla suçladığı belirtildi.

Etkinlik

2021’de Dominion, Fox News ve Fox Business’ta ve sosyal medyada sunucular ve konuklar tarafından Dominion hakkında ileri sürülen belirli iddialara itiraz ederek Fox News ve ana şirketi Fox Corp’a karşı bir iftira davası açtı.

Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Murdoch, 28 Şubat’ta Fox News yorumcularının, Donald Trump’ın 2020 başkanlık seçimlerine hile karıştırıldığı yönündeki yanlış iddiayı “desteklediğini” itiraf etti.

Dominion Oylama Sistemleri A.Ş.’nin açtığı 1.6 milyar dolarlık davada yeminli sorgulanan Murdoch, “Bazı yorumcularımız bunu destekledi” dedi. terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu