Haber

‘Almanya sömürge tarihiyle yüzleşme konusunda ciddi’: Benin bronzları Nijerya’ya iade edildi

Dışişleri Bakanı Annalena baerback, Nijerya’ya gitmeden önce yaptığı açıklamada, “Bugün geç kalınmış bir adım atıyoruz. Alman müzelerinde bulunan 20 Benin bronzunu vatanlarına, ait oldukları yere iade ediyoruz”söz konusu.

Nijeryalı çocukların artık tarihi eserleri yerinde görebildiklerine dikkat çeken Baerbock, şunları kaydetti: “Bu, geçmişin tüm yaralarını iyileştirmeyecek. Ancak Almanya’nın karanlık sömürge tarihiyle yüzleşmede önemli olduğunu gösteriyoruz.”dedi.

Baerbock, sömürge dönemiyle hesaplaşmanın aynı zamanda olduğunu söyledi. Nijerya ile derinleşen işbirliğinde yeni bir sayfa açacaktır.Ümidini dile getirerek, Afrika’nın en kalabalık nüfusa sahip ülkesi Nijerya ile dünyanın en büyük sorunu olan iklim krizini kontrol altına almak için daha da yakın çalışmak istediklerini kaydetti.

Temmuz ayında anlaşma sağlandı.

Almanya ile Nijerya arasında, yaklaşık 120 yıl önce kaçırılan Benin dönemine ait bronz heykel ve diğer eserlerin Nijerya’ya iadesi için Temmuz ayında anlaşmaya varıldı.

Anlaşma ile Almanya’daki müzeler arasında bulunan eserlerin mülkiyetinin Nijerya’ya iade edilmesi ve gelecekte Almanya’da sergilenmek üzere müzelere ödünç verilmesi konusunda Nijerya Devlet Müzeler ve Anıtlar Komitesi ile işbirliği yapılmasına karar verildi.

Ayrıca Almanya, Nijerya’nın Edo eyaletindeki Benin City’de bir müze inşasına da destek verecek.

Almanya’nın 20 müzesinde Nijerya’ya ait 1130 eser bulunmaktadır.

Sömürge öncesi ve sömürge döneminde kaçak olarak getirilen Benin bronzları da dahil olmak üzere yüzlerce Nijerya eseri ABD ve Avrupa ülkelerindeki çeşitli müzelerde bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu