Haber

Sinoplu Çilek Üreticisi: “Enerji Maliyetimiz Çok Yüksek, Aylık Faturalar 80-90 Bin TL Civarında”

MUSTAFA USTASI

SinopTopraksız çilek üretiminin yapıldığı seranın sorumlusu İrfan Kümeç, “Enerji maliyetimiz çok yüksek. Aylık faturalar 80-90 bin TL civarında. Kışın ledleri yakmak zorunda kalıyoruz. pelit ile ısıtma Pelit de son yıllarda tonajında ​​hızlı bir artış göstermiştir.”

Sinop Türkiye’nin Mertoğlu köyünde 7,5 dönüm arazi üzerine kurulan serada üretilen topraksız çilekler dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. 3 yıldır faaliyette olan serada yıllık 100 ton üretim hedefleniyor.

“SERA ISITMAK VE AYDINLATMAK İÇİN AYDA 80-90 BİN TL FATURA GELİYOR”

Sera yöneticisi İrfan Kümeç şunları söyledi:

“Burası 2020 yılında Sinop’un Mertoğlu köyünde kuruldu. Seramız 7.5 dönümden oluşuyor. Burada yaklaşık 165 bin fidan var. Topraksız çilek yapıyoruz. Yaptığımız işin adı modern tarım. Üretmeye çalışıyoruz. hem iç pazar hem de dış pazar için.Bizim yılımız.Bu yıl kışlık çeşit diktik.Kışlık çeşit biraz geç uyandı.İnşallah bu saatten sonra güzel sonuçlar alırız.Şu an için trendimiz iyi görünüyor.Sabrina çeşidi kalite ,dayanıklılık ve raf ömrü açısından en üst seviyede bir eserdir.Ayrıca Sabrina çeşidi ihracatta çok rağbet gören bir çeşittir.O yüzden bu parçayı seçtik.Ordan soğuk hava zinciri ile İstanbul’a gönderiyoruz. Oradan kargo uçakları ile yine soğuk hava zinciri ile Dubai, Bahreyn, Katar başta olmak üzere Arap ülkeleri ve Kazakistan’a.Yaklaşık 7.8 ülkeye ihracat yapıyoruz.Sinop’ta yaz meyvesinde bir ilke imza atıyoruz. yatırımcımız Yasin Güngör’e teşekkür ederiz. Böyle bir işi Sinop’a getirdi. Birçok insan burada para kazanıyor ve burada yaşıyor. Elektrik maliyetimiz çok yüksek. Faturalar aylık 80-90 bin TL civarında. Kışın ledleri yakmak zorunda kalıyoruz. Isınmayı da pelet ile karşılıyoruz. Pelit de son yıllarda tonajında ​​hızlı bir artış göstermiştir. Dediğim gibi en büyük maliyetimiz güç. Serayı ısıtmak ve aydınlatmak için aylık 80-90 bin TL civarında fatura geliyor.

Kaynak: ANKA / Yerel

baskaleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu